Po zimním pochmurném období, když k nám začalo pomalu přicházet jaro a vše rozkvétat jsme se vydali do Českého ráje. Ráj je jak pro pěší turisty, kteří si prostě chtějí užít téměř neposkvrněné přírody, tak i horolezce a milovníky historie.

 

První den nás čekal celodenní výlet, který jsme začali u hradu Valdštejn, který byl založen roku 1260 Jaroslavem z Hruštice zrodu Markvarticů. Na konci 15. století byl opuštěn, později shořel a zničený hrad znovu pozvedli až Valdštejnové, kterým patřil dalších 200 let. Před hradem při vstupu na most nás obklopovali barokní sochy svatých českých patronů . Na prvním nádvoří jsme se podívali do malé kaple, Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu a také navštívili hladomornu. V místnostech se můžeme i nemusíme připojit ke komentované prohlídce, která probíhá v určitých časových intervalech. Asi 50 metrů před hradním mostem se nachází rozcestí Valdštejn – hrad, kde se můžeme občerstvit v „hospůdce na hradě“. Odtud jsme pokračovali po červené turistické značce přes rozcestí U Kavčin, Jižní sedlo a U Radče. Po cestě jsou na skalní plošině odbočky k vyhlídkám poskytujícím krásnou podívanou na jednotlivé věže a skupiny Hruboskalského skalního města. Nejprve jsme zabočili k vyhlídce „U Lvíčka“, odkud jsme měli nádherný rozhled na okolní skály – Čertovu ruku, oblast Majáku, Lvíčka, Sfingu, Mužíčka, Lavici, Cikána, Kapelníka a mnohé další. Po několika stech metrech jsme míjeli přímo u cesty „Vyhlídku“ a poslední odbočku vedoucí k „Vyhlídce na Kapelu“. Po návratu na hlavní cestu jsme sešli dolů k rozcestí Arboretum , kde se cesta stáčí doleva do Arboreta Bukovina. V těchto místech nás červená turistická značka opouští a my navážeme na modrou turistickou značku, která nás provází Hruboskalským skalním městem. 50 metrů od rozcestí se nalézá skalní „Adamovo lože. Po odbočení na zelenou turistickou značku jsme úzkým průchodem mezi skalami vyšli k parkovišti u zámku Hrubá Skála. Zde jsme se posilnili dobrou kávou a nějakou tou sladkostí abychom měli potřebnou sílu na zpáteční cestu.

Ve večerních hodinách jsme se vrátili do velmi příjemného rodinného penzionu ,odkud jsme ráno měli při snídani na terase úžasný výhled na skalní město kam jsme se potom vydali.Je to snad nejznámější a nejnavštěvovanější české skalní město s mnoha pozoruhodnými skalními útvary a výhledy. K prohlídce slouží dva okruhy – malý a velký. Malý měří jen 1,5 km a slouží jen k letmé prohlídce, případně pro rodiny s malými dětmi. Velký okruh je asi 5km dlouhý, ale zvládnou je i zdatnější malé děti. My jsme to tam prozkoumali skrz na skrz a vzhledem k tomu, že jsme v Českém ráji byli jenom na víkend tak se tam určitě ještě někdy vrátíme, protože je zde ještě hodně míst ,které si zaslouží návštěvu 🙂

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.