Chtěli jsme letošního silvestra oslavit netradičním způsobem, a proto jsme se vydali do jednoho z romantických měst Evropy a to konkrétně do Paříže. Zvolili jsme jednodenní poznávací zájezd s cestovní agenturou Expressbus. Odjezd byl v odpoledních hodinách a čekala nás dlouhá cesta, ale dalo se to vydržet :). Příjezd na místo byl v ranních hodinách a naše výprava započala u impozantní architektury Eiffelovy věže.

 Dnes si už nikdo nedokáže Paříž bez této její symbolické siluety představit. Zamířili jsme na její vrchol, odkud má nádherný panoramatický výhled na město. Výtahy putují nahoru a dolů po severním, západním a východním pilíři ke třem poschodím. Chcete-li až na vrchol, musíte v druhém patře přestoupit do jiného výtahu a pokud se cítíte být ve formě, můžete se vydat po schodišti (1665 schodů). Prosklené stěny ve druhém patře umožňují návštěvníkům prohlédnout si detaily mechaniky výtahů. Okolo věže i uvnitř jsou rozmístěny bufety a stánky s rychlím občerstvením. Další možností je kochat se výhledem z restaurace 58 Tour Eiffel v prvním nebo druhém patře noblesního podniku. Eiffelova věž za tmy svítí a každou celou hodinu bliká 5 minut. Toto nejromantičtější město na světě netrpí nedostatkem malebných zákoutí, ale řeka Seina a její okolí patří k těm nejatraktivnějším místům v Paříži.

 Naše výprava dále pokračovala přes Martova pole, Vojenskou školu ke komplexu Invalidovny. Nejkrásnějším objektem Invalidovny je Dom. Při slunečném počasí vás při pohledu na Paříž z výšky upoutá svou září jeho pozlacená kopule. Zdobí ji více než 10 kg zlatých plátů. Invalidovna byla postavena jako nemocnice a domov pro válečné veterány, k čemuž částečně slouží dodnes. Vedle Dómu je nejzajímavější atrakcí Invalidovny armádní muzeum, kde naleznete velké množství vojenských exponátů od pozdního středověku až po současnou dobu. K vidění je zde uniforma císaře Napoleona nebo uniformy všech armád, které byly do napoleonského konfliktu zataženy.

Přes nejkrásnější most Alexandra III. na řece Seině jsme se dostali k Velkému výstavnímu paláci a nejznámější francouzské památce. Jedná se o monumentální stavbu, která se nachází uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle na konci bulváru Champs-Élysées. Tento složitě tvarovaný vítězný oblouk stojí jako stráž ve středu Étolie, největšího kruhového objezdu na světě. Vrchol oblouku nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Paříž. Po zdolání 284 schodů se dostanete na nejvyšší část oblouku, kde je vyhlídková terasa.

K největšímu centrálnímu muzeu umění jsme se dostali přes Náměstí Svornosti. Muzeum sídlí v paláci Louvre, který je nejhonosnější stavbou Paříže. Zdi paláce se táhnou podél pravého břehu řeky Seiny.

Hlavní vchod a pokladna se nacházejí pod 21 m vysokou Grande Pyramide, skleněné pyramidy, kterou navrhl architekt IM Pei. Lístky si můžete koupit v předstihu v automatech a pak můžete jít dovnitř přímo bez front. Lístky jsou platné celý den, proto můžete kdykoli odejít a znovu se do Louvre vrátit během dne.

Odtud nás už čekala volná zábava bez průvodce až do ranních hodin. Do půlnoci nám zbývalo ještě pár hodin, tak jsme se vydali prozkoumat nějaké zajímavosti tohoto kouzelného města. Nemohli jsme si nechat ujít nejnavštěvovanější památku Notre Dame. Tato honosná katedrála je vrcholným dílem francouzské gotické architektury.

Pro nás, jako mladý pár byl zájezd naprosto fantastický. Program byl velmi zajímavý a doba na samostatnou prohlídku daného místa byla vždy odpovídající. Co nás ale hodně zklamalo, byla absence ohňostroje a možnosti přípitku. Celý den jsme nosili v batohu šampaňské na přivítání nového roku, ale chápali jsme zdejší zákony a proto celá výprava zájezdu ponechala přípitek až do autobusu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.