První máj je “lásky čas” a proto jsme se tento prodloužený víkend rozhodli trávit v srdci Českého ráje. Nebyli jsme zřejmě jediní a tak byl trošku problém sehnat ubytování. Není divu, toto místo je opravdu kouzelné. Náš osvědčený penzion byl již plný a tak bylo zapotřebí nalézt nějakou příjemnou alternativu.

V Sedmihorkách u Turnova se nachází motel Even, který nabízí ubytování jak v pokojích tak v 7 nových moderně zařízených chatkách. Společnost nám dělal i pejsek a proto chatka byla nejlepší volba. Upřednostňujeme ubytování s vlastní kuchyňkou a tu v chatce samozřejmě naleznete. Chatka byla dvoupatrová, nahoře měla dvě oddělené ložnice, dole již zmiňovaná kuchyňka a sociální zařízení. V motelu se nachází i stylově zařízená restaurace a před ní velká terasa. Denně mají hotová česká jídla a velký výběr specialit (zejména pečená kolena a kachny).

V den příjezdu (pátek) jsme zvolili spíše poklidné odpoledne spojené s procházkou v okolí Sedmihorek a okolních pramenů. Cestou jsme nalezli pěkný kemp, ve kterém bychom se rádi příště zkusili ubytovat. Je tam velké místo jak pro stany, přívěsy tak i spousta chatek. Určitě toto místo ocení rodiny s dětmi pro které je tady vyžití v podobě dětských hřišť. U kempu je rybník na koupání, hřiště na volejbal a zahrádky k příjemnému posezení nebo občerstvení.

Druhý den (Sobota) jsme strávili v nejznámějším skalním městě “Hruboskalsko”. Je charakteristické impozantními věžemi dosahujícími výšky 55m a strmými kaňony vedoucími z okrajových skalisek do hlubokých romantických údolí. Přes skalní město prochází řada značených cest a naučná stezka má přibližně 7,5 km a zabere 3-4 hodiny. Náš výchozí bod byla obec Sedmihorky a to po žluté turistické značce přes prameny k hradu Valdštejn. Odtud jsme pokračovali po červené přes vyhlídky k zámku Hrubá skála a zpět k lázním Sedmihorky. Tento okruh měl cca 10 km a zabral kolem 6 hod, ale dá se zvládnou i v mnohem kratším čase. Bylo krásné počasí a nemělo cenu někam spěchat, ale právě naopak si užívat slunečních paprsků a překrásných výhledů. Nevynechali jsme ani návštěvu Valdštejnu a v zámeckém hotelu na Hrubé skále si dopřáli výbornou kávičku za odměnu. U chatky byla jedna z možností využít ohniště a proto nás večer čekal první letošní táborák k němuž neodmyslitelně patří opékání špekáčků.

Poslední den (neděle) jsme strávili v Příhrazských skalách a auto nechali zaparkované u turistické chaty “Na Krásné Vyhlídce”. Vydali jsme se po červené na západ ke studenému průchodu. Jedná se o dlouhou cca 120m puklinu ve skále na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie. Název tento průchod dostal pro svém velmi chladném ovzduší i v letních měsících. V létě zde vznikají v porovnání sokolím až 20 stupňové rozdíly. Projdeme-li úzkou soutěskou vysokých skal tak asi po 300 metrech přicházíme k velice atraktivnímu a známému skalnímu hradu Drábské světničky které jsme navštívili minule (článek zde). Po prohlídce se naše pěti-členná skupina vydala zpět na “Krásnou vyhlídku” po červené turistické značce pokračovala dále přes Staré hrady do Příhraz. Zde se nachází občerstvení a tak bylo možné se posilnit na zbytek cesty. Zpět jsme se vraceli už po žluté turistické značce a zdolali strmé přírodní schodiště proložené tu a tam velkými kameny.Cestu zde lemují vysoké bloky skal. Jakmile vystoupáme nahoru, otevře se před námi výhled na nádherné skalní město. Z okrajů těchto skal se tyčí vysoké pískovcové věže uspořádané ve skupinách nebo stojící samostatně. Úplný horolezecký ráj. Nejznámější a pro horolezce zřejmě také nejtěžší je skalní věž zvaná Kobylí hlava. Při naší návštěvě jsme byli svědky záchranné akce nehody, která se na skalní věži stala. O kousek dále po lesní cestě jsme se napojili na modrou značku, která vedla zpět k našemu vozidlu u “Krásné Vyhlídky”.

Na závěr výletu nám nedalo nenavštívit nejvyšší bod Příhrazských skal čímž je vrch “Mužský” s výškou 463m. Nachází se kousek od chaty na Vyhlídce. V těchto místech se odehrála v roce 1866 bitva mezi Rakouskem a Pruskem. Na památku padlým tu stojí památník. Z Mužského jsou nádherné kruhové a daleké výhledy do okolní krajiny.

No Comments

Post A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..